ürünler

AKYÜZLER DEMİR ÇELİK SANAYİ ve TİCARET A.Ş.

Galvaniz Saclar
Demir cevherinin ve/veya hurdanın yüksek sıcaklıkta fırınlarda işlenmesiyle farklı et kalınlıklarında (çelik parçasının yüksekliği ya da derinliği) HR üretilmektedir. Sıcak sac olarak da adlandırılan HR yassı çelik ürünlerinin başlangıç formudur. Rulo halinde satılan HR'nin rulo açma işleminden sonra asitlenerek temizlenmesi, yaşlanması ve yeniden sarılmasıyla DKP elde edilmektedir.
DKP'den ürünün fiziksel ve mekanik özellik kazandığı haddeleme (sacın bir taraftan gerilirken diğer taraftan preslenmesiyle inceltilmesi) işleminden sonra FH olarak adlandırılan soğuk haddelenmiş sac elde edilmektedir. FH tane (molekül) büyüklüklerinin ve mekanik özelliklerinin istenen seviyeye getirilmesi için tavlama fırınlarında 72-80 saat boyunca ısıl işleme tabi tutulmakta, nihai yüzey ve mekanik özellikleri kazandırılmak amacıyla düşük oranda (%5-10) inceltilerek CR denilen soğuk sac elde edilmektedir. CR çoğunlukla rulolar halinde ticareti yapılan, farklı et kalınlıklarında inceltilmiş ve uygun koşullarda saklanmaması halinde kolayca pas tutabilecek bir üründür. Soğuk haddelenmiş ürünler pasa karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle, CR'nin metalle kaplanmasıyla paslanmaya karşı koruma sağlanmaktadır.
CR'nin çinko kaplanmasıyla galvanizli sac, kalay kaplanmasıyla teneke elde edilmektedir. Galvanizli sac üretiminde elektrogalvanizleme ve/veya sıcak daldırma yöntemi kullanılmaktadır. CR'nin üretilmesinden ya da galvanizleme işleminin gerçekleştirilmesinden sonra, talep doğrultusunda sacın kesilmesi gerekmektedir.
Galvanizli Sacın Özellikleri Uzun Ömürlüdür, Katlandığı zaman çinko kaplaması dökülmez, Derin çekme ve sıvamaya karşı elverişlidir, Kolay lehim tutar, çok kolay boyanabilir, ateşe karşı dayanıklıdır, ekonomiktir, pratiktir ve her türlü dış etkenlere dayanıklıdır.
+90 212 671 70 88